piątek, 29 kwietnia 2022

Kod sykstyny czy taniec anioła? Projekt Sykstyna.

Wideo z prezentacji, a poniżej abstrakt wykładu wygłoszonego w trakcie II Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Kanony piękna – postrzeganie, kreowanie, ewolucjaktóra odbyła się 29 kwietnia 2022 roku.



Projekt „Gesty” (zrealizowany z Instytutem Informatyki Teoretycznej i Stosowanej PAN w Gliwicach) dotyczył problemu relacji między zastosowaniem ruchu gestu, a metodami określania jego znaczenia. Chodziło o możliwość komunikacji pomiędzy człowiekiem, a komputerem uwzględniając interakcję dwustronną. 


Naszym zadaniem (ASP Katowice) było opracowanie metod określania znaczeń gestów jako koncepcji pola semantycznego gestu – rozumianego jako zbiór znaczeń przypisywanych danemu gestowi.

Gest będąc ruchem, który ma znaczenie – jest pośrednikiem, czyli znakiem pomiędzy komunikującymi się. Gest nie tylko pośredniczy, ale również poprzez niego wyraża się określona myśl. 


Analizując gesty całej postaci człowieka - zwróciłem uwagę na freski wykonane przez Michała Anioła w kaplicy Sykstyńskiej.


Tak powstał nowy projekt „Sykstyna”, który tutaj przedstawiam pod nazwą „Kod sykstyny czy taniec anioła?”. Chciałem tu połączyć intuicję z racjonalną analizą. Przyjmując, że ciąg postaci to swoisty zapis tańca, projekt zmierza do jego rekonstrukcji. 

Projekt realizuje się według poniższych punktów:

  • Analiza teologiczna i historyczna treści namalowanych fresków odnośnie wybranej grupy postaci młodzieńców.
  • Jakiego rodzaju gesty i pozycje ciała wykonują młodzieńcy? Jakie niosą ze sobą znaczenie? Jak Michał Anioł planował gesty malowanych postaci?
  • Rekonstrukcja postaci (studio foto/video) i analiza przestrzenna położenia każdego ciała i powiązań między nimi.
  • Koncepcja sekwencyjnego ruchu postaci wykonującej gest. Pogrupowanie postaci tworzących ciąg zmian pozycji ciała, tak jakby stanowiły instrukcję tańca.
  • Realizacja takiej koncepcji w studio foto/video (nagranie wideo).

Kiedy zastanawiałem się nad tym, w jaki sposób Michał Anioł organizował sobie pracę z modelem - to przyszło mi do głowy, że mógł mieć jakąś wizję poruszającej się w przestrzeni postaci. Ostatecznie młodzieńcy są obrazami aniołów, jak chciała renesansowa teologia.


Czy dwudziestu młodzieńców to echa wizji Michała Anioła, gdy patrzył na puste jeszcze sklepienie Sykstyny?


Czy widział taniec Anioła?